Co powinno się znaleźć w szopkach Bożonarodzeniowych?

Święta Bożego Narodzenia w wierze katolickiej to bardzo ważne wydarzenie. W tym czasie zarówno w domach, jak i kościołach są wykonywane szopki. W takich szopkach są także umieszczane różne figurki, które przedstawiają ów wieczór narodzin Jezusa w żłobku.

Jaki figurki powinny znaleźć się w betlejemskiej szopce?

Przede wszystkim w głównym punkcie szopki, zazwyczaj na środku leży w żłobku figurka małego Jezusa. Obok są także umieszczone figurki Maryi i Józefa. Są to najważniejsze postacie, które znajdują się w każdej szopce. Jednak figurki do szopki to także pasterze oraz trzej królowie.

W kościele, gdzie jest dużo miejsca na zrobienie pięknej szopki, to trzej królowie, jak i pastuszkowie są umieszczani w środku szopki, rozmieszczeni po bokach. Na dachu takiej szopki umieszcza się zaś Gwiazdę Betlejemską, często jest ona podświetlana. 

Figurki do szopki dostępne w hurtowni Meritohurt to również zwierzęta. Najczęściej są to owieczki, baranki, ptaszki, osiołki, czy woły. Tak pięknie udekorowane szopki ozdabiają kościoły w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ich mniejsze wersje można mieć także u siebie w domu pod choinką.

Co możemy spotkać w żywych szopkach bożonarodzeniowych ? 

Ostatnio są coraz modniejsze szopki z żywych zwierząt. Takie zwierzęta są trzymane w dobrych warunkach, gdyż muszą mieć dostosowane warunki do nich. Przeważnie są to: osiołki, owieczki, baranki. Mogą być także króliczki, kurki, oraz różne inne mniejsze gatunki zwierząt.

Zwierzęta mogą też często karmić ludzie, ale tylko za pozwoleniem opiekunów takich szopek oraz tylko tym, czym mogą jeść, by nie zrobić im krzywdy. Takie szopki z żywymi zwierzętami są popularną atrakcją szczególnie dla najmłodszych.

Szopki Bożonarodzeniowe, to tradycje, które są organizowane co roku. Szczególnie w kościołach są one zmieniane co roku dzięki, czemu wierni mogą co święta zobaczyć nowe wcielenie szopki Bożonarodzeniowej. Często też przed szopką są figurki, gdzie najmłodsi mogą wrzucać drobne monety.


Opublikowano

w

przez

Tagi: