srebrny różaniec z kamieniami

Skąd wziął się różaniec?

Historia różańca jest długa i ciekawa. Z całą pewnością nie jest też do końca jasna. Na pewno można powiedzieć, że idea modlitwy przy pomocy sznura paciorków przywędrowała do Europy różnymi drogami. Przez wieki różaniec znacznie ewoluował i dzisiaj nie jest już tym, czym był dawniej. Skąd właściwie wziął się różaniec?

Pochodzenie różańca – co o nim wiemy?

Idea odmawiania powtarzalnych modlitw przy pomocy sznura odpowiednio przygotowanych paciorków jest zdecydowanie starsza niż chrześcijaństwo. Najczęściej mówi się, że przywędrowała do nas ze wschodu. W starożytności dewocjonalia takie znane były między innymi w Indiach. Do dzisiaj różnego rodzaju różańce używane są w Buddyzmie i Islamie. Należy pamiętać, że we wczesny, średniowieczu świat chrześcijański rozciągał się zdecydowanie dalej na wschód, niż ma to miejsce obecnie. Kontakty ze wspomnianymi religiami i obszarami kulturowymi jak najbardziej istniały. W dawnych wiekach różaniec służył do rytmiczne odmawiania różnorodnych modlitw i nie był podzielony na tajemnice. W dawnych zgromadzeniach zakonnych używali go niepiśmienni mnisi (którzy nie mogli odmawiać brewiarza) do odmierzania określonej ilości modlitwy Ojcze Nasz, którą zobowiązani byli odmawiać każdego dnia.

Srebrny różaniec z kamieniami – jak zbudowany jest dzisiejszy różaniec i do czego służy?

Dzisiaj różaniec podzielony jest na część wstępną i pięć tajemnic (każda składa się z jedenastu koralików). Wykonuje się je często z cennych materiałów, jak na przykład srebrne różańce z kamieniami półszlachetnymi i bardzo często służą jednej osobie przez całe jej życie. Służą do odmawiania modlitwy różańcowej – zarówno prywatnie, jak i w czasie specjalnych nabożeństw. 

Bogaty asortyment produktów dostępny na: https://www.meritohurt.pl/rozance-srebrne-z-kamienia.html


Opublikowano

w

przez

Tagi: