Jak wyczyścić różaniec komunijny?

Wybranie srebrnego różańca komunijnego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby odpowiednio się z nim obchodzić, dzięki czemu będzie służyć sprawnie przez wiele długich lat użytkowania. Różańce komunijne bardzo często pełnią rolę pamiątki, dlatego też tym bardziej warto zadbać o to, aby znajdowały się w dobrym stanie.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby różaniec komunijny przechowywać w odpowiednim miejscu. W ten prosty sposób ograniczy się ryzyko jego zgubienia i zmniejszy prawdopodobieństwo pobrudzenia. Jeżeli srebrny łańcuszek ulegnie zniszczeniu, to warto jak najszybciej oddać go do doświadczonego jubilera. Samodzielne naprawy niestety zazwyczaj bardzo źle się kończą.

Jak pielęgnować srebrny różaniec komunijny?

Większość dewocjonaliów wykonanych ze srebra posiada nieprzyjemne dla oka smugi i dość delikatne ślady śniedzi w zakamarkach. Do czyszczenia srebrnego łańcuszka i paciorków można przygotować specjalny płyn. Do rondla z gorącą wodą należ wsypać sodę kalcynowaną. Po podgrzaniu roztworu można na 1-2 minuty włożyć do niego różaniec komunijny. Pamiętać należy o tym, że metoda ta nie sprawdzi się w przypadku różańców komunijnych, które są tylko posrebrzane. Ostatnim etapem jest dokładne wypolerowanie różańca. Bardzo ciekawy efekt w czyszczeniu można uzyskać po skorzystaniu z pomocy zwykłego proszku do czyszczenia protez.