Świece ołtarzowe – symbolika i zastosowanie

Świeca jest nie tylko niezbędnym, ale też symbolicznym elementem liturgii, który umieszcza się na ołtarzu bądź też obok niego. Stawia się na nim dwie lub cztery takie świece, a w sytuacji, gdy mszę świętą odprawia biskup, takich świec jest aż siedem. Świece ołtarzowe, tak jak inne przedmioty liturgiczne mają w Kościele Katolickim bardzo długą i bogatą tradycję. Co zatem symbolizują świece liturgiczne?

Świece ołtarzowe – jak jest ich funkcja?

Świece liturgiczne mają zadanie przypominać nam o obecności Chrystusa w naszym życiu. On sam nazwała siebie „światłością świata” (J 8,12). Dla wiernych jest to również znak miłości i radości, ale też nadziei. Co więcej, świece ołtarzowe w zamierzeniu mają przypominać wszystkim katolikom o tym, by byli zawsze gotowym na przyjście Pana.

Świece liturgiczne – ich długa tradycja

wieku i początkowo były symbolem czci dla zmarłych, a w szczególności dla tych, którzy umarli śmiercią męczeńską. Nieco później zaczęły symbolizować także radości oraz samą wiarę. Z czasem świec zaczęło przybywać w świątyniach tak dużo, że trzeba było ciągle je wymieniać. Stąd też w kościele pojawili się akolici – pierwsi ministranci – których pierwotnym zdaniem było dbanie jedynie o samo oświetlenie w kościele.

Dziś świece ołtarzowe – w pięknej oprawie, zachowującej odpowiednią symbolikę – bez większego problemu można kupić zarówno w sklepach stacjonarnym, jak i online.