Tradycyjny zestaw kolędowy, czyli nie zawsze jest miejsce na nowoczesność

Zestaw kolędowy to zestaw dewocjonaliów, które są niezbędne do odbycia wizyty duszpasterskiej. Składa się z kilku elementów, z których nie sposób zrezygnować, by odbyć kolędę w sposób godny i zgodny z tradycją.

Krzyż i świece podstawą zestawu kolędowego


Absolutnie każdy zestaw kolędowy zawiera stojący krzyż i dwie świece. Tradycyjnie wykonuje się je z drzewa oliwnego, ale nie jest to sztywna zasada. Krzyż wykonany z jakiegokolwiek innego gatunku drewna, z metalu, szkła, czy nawet z tworzywa sztucznego, równie dobrze spełni swoje zadanie. Dobrze, jeśli świeczniki są do niego dopasowane. Chodzi o to, by wzornictwo było jednolite. Oczywiście, jest to mile widziane, ale nieobowiązkowe. Ważniejsza niż design jest symbolika, czyli wszystko to, co stoi za zapalonymi świecami na domowym ołtarzu.

Woda święcona


W żadnym zestawie kolędowym nie ma wody święconej. Każdy musi zorganizować ją we własnym zakresie. Najprościej jest zwrócić się do księdza i poprosić o odrobinę wody święconej. Najczęściej taka możliwość jest przed lub po mszy świętej. Czasem, księża pozwalają po prostu na odlanie niewielkiej ilości wody ze zbiorniczków umieszczonych przy wejściu do kościoła. W czasie kolędy zużywa się bardzo małą ilość wody. Poświęcenie jest przecież także tylko symboliczne. W związku z tym, nie ma sensu przynoszenia do domu całych butli wypełnionych wodą. Kilkadziesiąt mililitrów w zupełności wystarczy.