Przegląd naczyń liturgicznych

Podczas każdej Mszy Świętej oraz innych uroczystości religijnych używane są różne naczynia oraz przedmioty liturgiczne. Każde z nich ma swoje znaczenie oraz przeznaczenia. Mogą służyć np. do przechowywania wina mszalnego oraz Hostii.

Istotna naczyń liturgicznych


Naczynia oraz przedmioty liturgiczne mają bardzo ważne znaczenie symboliczne. Dlatego też zawsze wykonywane są ze szlachetnych materiałów. Często jest to złoto lub srebro. Najczęściej dekorowane są one także kamieniami szlachetnymi.

Różnorodność naczyń liturgicznych


Jednym z najważniejszych naczyń liturgicznych jest kielich https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html. Wykorzystywany jest podczas każdej Mszy Świętej. Służy do przechowywania wina mszalnego, a jego użycie symbolizuje przemianę wina w krew Chrystusa. Obok kielicha podczas każdej Mszy wykorzystuje się także patenę. Jest to naczynie przypominające talerzyk, na którym przechowuje się Hostię. To najważniejsze naczynia liturgiczne podczas każdej Mszy Świętej, ale nie jedyne. Wymienić można także lavabo oraz ampułki. Lavabo to naczynie przypominające dzbanek, służące do obycia rąk przez duchownego podczas Mszy Świętej. Natomiast ampułki to naczynie składające się z dwóch szklanych dzbanków. W jednym znajduje się wino, a w drugim woda. Wspomnieć można także o cyborium, czyli naczynie, z którego podawana jest Hostia uczestnikom liturgii. Istotne jest także takie naczynie jak waskulum, do którego trafia Hostia, która upadła na ziemię podczas uroczystości.