Czym jest świeca paschał

Każdy kościół musi być odpowiednio wyposażony, aby mogły odbywać się w nim różne liturgie i msze święte. Bardzo ważnym elementem wyposażenia kościoła jest między innymi świeca paschalna. Paschał jest wykorzystywany podczas liturgii w okresie wielkanocnym. Poza tym, świeca ta jest zapalana również podczas chrztu świętego i pogrzebu. 

Świeca paschał – ogólna charakterystyka


Oryginalnie świeca paschalna jest wykonana z naturalnego wosku pszczelego. Ma zatem swój charakterystyczny żółty kolor. Podczas spalania wydziela przepiękny, lekko miodowy zapach, który delikatnie unosi się w kościele. To właśnie dzięki takim drobnym aspektom, modlitwy stają się przeżyciem prawdziwie mistycznym. Ta duża świeca jest też zdobiona, a każde pojedyncze zdobienie ma znaczenie symboliczne. Jest to wiedza raczej nieznana dla przeciętnego wiernego, warto jednak odrobinę więcej dowiedzieć się na ten temat. 

Oryginalna świeca paschalna


Współcześnie wosk pszczeli to jeden z bardzo cenionych materiałów do produkcji świec. Jest to materiał drogi. W wielu kościołach czyni się zatem oszczędności, które polegają na tym, że kupowane są świece paschalne, które mają w środku wkład olejowy do wymiany. Taki wkład wyciąga się wtedy, gdy znajdujący się tam materiał wypali się. Zewnętrzna część świecy cały czas pozostaje zaś bez zmian. Świeca nie topi się w swój charakterystyczny sposób, pomimo upływu lat wygląda jak nowa.